İçeriğe geç

İlk Yurtdışı Deneyimi; Hindistan 2

Jaipur! Jaipur! Sabahın 4 ünde vardığım, hostelin ortak alanında uyuduğum, hostel görevlisi gelince keşke bizi uyandırsaydın dediği sıcak şehir!

Alışveriş için tercih edilmesi gereken şehir! Görkemli kalesi, bolca müzesi,maymun tapınağıyla beni tekrar cezbediyor.

Sabah kahvaltı sonrası şehri keşfetmek için en uzak noktadan başladım. Önce Nahargarh Fort, Amber fort, Jal mahal ve monkey temple. 

İçlerinden en ilgi çekicileri Amber kalesi; bölgeye hakimiyeti, Türk tarihi, İran halıları, muhteşem korunmuşluğuyla harikaydı. Ancak söylemeden edemeyeceğim,gidecek arkadaşlarım olursa ”lütfen fillere binmeyin ve yürüyün!” 

İkinci bölüm ise, Monkey Temple; burada dağcılık tecrübelerim konuştu! Çık, çık bitmeyen yokuşuyla birlikte bu kadar maymunu bir arada görmek büyüleyiciydi. Kendi istekleriyle orada olduklarını söylüyorlar ama tarihsel açıdan nasıl gelişti bunu değerlendirmek gerek.

Ertesi gün sabah erkenden çıkıp, sokak sokak, müze müze gezdim. Akşamına orada edindiğim Hint arkadaşlarımla alışverişe çıktık ve sıkı pazarlıklar eşliğinde bir kaç kashmir şal alabildim. Kashmir demişken, tanesi 45 TL gibi bir paraya geliyordu.

Gelelim yine bir tren yolculuğuna, saatlerce beklediğim tren sonrası gecenin bir yarısı trene binebildim. Burada korkuyorum, çünkü trende aynı koltuğun 2 kişiye satıldığı biletten alabilmiştim. Umarım diğer kişi gelmez ve yatarak Agra’ya kadar gidebilirim!

Ve beklediğim gibi, diğer kişi gelmedi ya da geldi ama benim yattığımı gördüğünde birşey söylemeden başka yere gitti. Eğer öyle yaptıysa, teşekkür ederim!

Yeni durak; Agra!

Tarih:Seyahat

6 Yorum

  1. Evrim Gogo Evrim Gogo

    Evlere kapandığımız bu salgın zamanında, Hindistan’ı gezmiş gibi oldum yazınız sayesinde… Umarım süreç biter ve siz de gezdiğiniz yerleri bizimle paylaşmaya devam edersiniz 🙂

  2. Major thanks for the post. Really looking forward to read more. Really Cool. Julienne Jone Pierre

  3. I love the efforts you have put in this, thanks for all the great posts. Sonni Chen Emelyne

  4. Good write-up, I’m normal visitor of one’s web site, maintain up the excellent operate, and It’s going to be a regular visitor for a lengthy time. Aubrie Raynor Laban

  5. I love it when people come together and share views. Great blog, keep it up. Suki Arnoldo Sayed

  6. I conceive you have noted some very interesting details , regards for the post. Tim Chalmers Joiner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir