İçeriğe geç

İlk Yurtdışı Deneyimi: Hindistan 3

Agra’ya varır varmaz, bir tuktaka binip; soğuk bir akşam saatinde üfül üfül hostele vardım. Hostele girer girmez, 4 kişilik odaya yerleştim ve duşa girdim. Arkasından yemek için restorant kısmına geçtim.

Yemekte köri soslu tavuk var! Hindistanda et ürünleri tüketmemem gerektiğini unutarak, siparişimi verdim. yanına da biraz pirinç istedim. Gelen tavuğu görmeniz gerekiyordu. Devasa bir salata kasesinin içerisinde, ağzına kadar köri sos ve içerisinde 1 parça tavuk vardı. Çapati(mayasız ekmek) eşliğinde acımadan hepsini yedim!

Sonrasında dinlenmeye çekilerek sabahı bekledim, gün doğumuyla beraber yürüme mesafesi olan Taj Mahal’e doğru yürümeye koyuldum. Hemen biletimi aldım(1000 Rupee!) ve güvenlik kontrolünden geçerek, devasa bahçesine girdim.

BÜYÜLEYİCİİİ!!!

O kapıdan geçip, karşınızda gözalıcı bir yapıt görmek ve onu keşfetme isteğiyle dibine doğru sokulmak mükemmel bir his! Ona doğru yaklaşıyor, havuzun kenarından yürüyerek merdivenlerine varıyorum. Yavaşça çıkıyor ve anıt mezar kısmına doğru girmek için yaklaşıyorum. Yoğun bir kalabalık! 

İçeriye giriyorum, hikayesini bildiğinizi tahmin ettiğim anıt mezar! etrafında bolca işlemeli duvarlar, o dönem için mükemmel bir mimari ve hikaye var ama ne yazık ki güncel durumda, oradaki görevlilerin tutumu kötü. Sürekli olarak ” Hadi, hızlı hareket edin, insanlar bekliyor” demeleri, esere ve bizlere saygısızlık oluyor. Neyse tekrar diğer kapıdan bahçedeyim. Karşıdaki mescidi ziyaret ederek, yapısını inceliyorum. Namaz kılan bir kaç insan var. Gördüğüm kadarıyla tüm dinler yan yana ve saygılı şekilde ilerliyor.

Gün batımına kadar bahçedeyim, yanıma sürekli birileri geliyor ve beyaz tenli/renkli gözlü olduğum için fotoğraf çektiriyor. Tüm turistlere yoğun bir ilgi var. Hiç bu kadar ilgi görmemiştim 🙂

Bolca fotoğraf ve dinlenme sürecinin ardından fakirlik içerisinde yaşayan ara sokaklardan hostelime doğru yürüyorum, sokak köşesinde yer alan bir seyyar yemek satıcısından yemek yiyorum. Hepsi gibi, yanmış yağ, hijyen koşulları dışında bir yemek, neyse ki bünyem bunları kaldırıyor. Türkiyede de kolay kolay hasta olmam, e bir de konfor seviyem oldukça düşük. Böyle olunca her türlü yemeği deneyebiliyorum.

Hostele varıyorum, oradaki bir kaç arkadaşlar biraz konuştuktan sonra ortak alandaki eşya takas alanına işime yaramayan bir şey bırakıp, kitap alıyorum. Dili bilmiyorum ama olsun, hatıradır! Ertesi gün çıkacağım varanasi yolculuğu için dinlenmeye çekiliyorum.

Sıradaki durak; Varanasi!

Tarih:Seyahat

1.597 Yorum

Bir cevap yazın