İçeriğe geç

Tırmanışa başlamak!

Türkiye şartlarında tırmanışa başlamak!

Tırmanış dediğimiz şey öncelikle bir dağ ortamında yürüyerek zirveye çıkmak değil, faaliyetlerimizi doğru adlandırmalıyız. Türkiyedeki dağlara yürüyerek çıkmak, genel anlamda hiking çerçevesi dahilinde değerlendirilebilir.

Tırmanış dediğimiz şey; yaz ve kış koşullarında dağ ve kaya bloğu ortamında farklı stillerde gerçekleştirilen, genellikle kaya ve teknik malzemenin de buluştuğu, teknik bilgi ve beceri gerektiren faaliyetler olarak tanımlanabilir.

Bu şekilde tanımladığımız faaliyetlerin eğitimlerini veren başta TDF, sonrasında üniversite ve derneklerin oluşturduğu kulüpler, ücretli eğitmenler, ücretli etkinlik ofis ve sayfaları mevcut. Bu kurum ve kişilerin hepsinin olumlu ve olumsuz yönleri olabilir, burada tırmanışa başlamak isteyen, tanışmak isteyen kişinin isteği ve imkanları önemlidir.

Bir beyaz yakalıysanız ve zamanınız yok ise; belirli etkinlikleri ücreti karşılığı düzenleyen kurum ve kişilerden eğitimler alabilir, tırmanışla tanışabilirsiniz. Ya da tam tersine çok zamanınız var ise, eğitimlerinizi üniversite kulüplerinden, derneklerden genellikle ücretsiz şekilde alabilir, sosyal ortam edinebilirsiniz.

Gelelim tırmanışa nasıl başladığıma;

Üniversite döneminde başlamış olduğum tırmanış yaşantıma, lise döneminde coğrafya öğretmenimle birlikte yaptığım trekler sonrası İstanbulda arayışa girmem sonucu başladım. Tırmanışa başlangıç; maddi ve manevi anlamda çok zorlayıcı bir süreç içeriyor. Türkiyede yapılan bir çok spor gibi, maddi olanaklar dahilinde motive olabileceğiniz bir spor. Ama burada gözünüz korkmasın! Ben bunları üniversite döneminde biraz fedakarlık ile başarabilmişsem,eminim ki isteyen herkes başarabilir.

Maddi olanakları yaratabilen bir çok kulüp mevcut. Bu kulüpler dahilinde tırmanışa ilk adımlarınızı daha rahat bir şekilde atıyorsunuz çünkü başlangıçta sizlere bir çok ekipmanın kullanımını ücretsiz olarak açıyorlar. Belirledikleri takvimler doğrultusunda da genellikle yol ücretini bölüşerek, usta-çırak ilişkisi dahilinde sizlere tırmanışı, dağcılığı, irtifada yürüyüşçü olmayı, kampçılığı ve doğayı öğretiyorlar. Ben de bu kulüplerden birinde(DAG) eğitimlerime başladım. Güzel bir ortamda, hem sosyalleşerek hemde kendimi geliştirerek kulüpte güzel partnerlikler edindim.

Eğitimlerimi tamamlar tamamlamaz, haftasonları fedakarlıklar yaparak, Ballıkayalar tırmanış bölgesine bol bol sefer düzenledim. Böylelikle daha çok dostluk, daha çok tırmanış partnerliği edindim. Tabi bu süreç içerisinde; bu yoğunluğa ayak uyduramayan,iş-aile ve tırmanış yaşantısını birleştiremeyen bir çok kişi de oldu. Onlar ne yazık ki tırmanışı bir noktada ya azaltmak ya da hayatlarından çıkarmak zorunda kaldılar. Hayatlarından çıkarmak derken, farkındalıklarını ve yapılan güzel şeylere olan inançlarını kenara atmadılar. Halen kafa kamplarında bir araya gelip, çocuklarını sevdiklerimizle; birlikte bir şeyler içip ateş başında oturuyoruz.

30 küsür yaşıma geldim..Kilom var..Hiç spor yapmadım..Ben de tırmanabilir miyim?

Her sene iletişim dernek vasıtasıyla iletişim kurduğum yeni başlayan 60-70 kişiyi, İstanbul Tırmanış vasıtasıyla yıl içerisinde gördüğüm 150-200 kişiyi ve tırmanış antrenmanı yaptığımız Boulderhane, DuvarX gibi ortamlarda gördüğüm kişileri göz önünde bulundurursak bence gerçekçi olmak gerekiyor.

Yapabilirsiniz ama ne kadar iyi yapabilirsiniz, ne kadar ilerlemek istiyorsunuz? Belirli derecelere kadar elbette tırmanabilirsiniz, elbette sosyal bir tırmanışçı olabilirsiniz; ama belirli bir seviye üzerine, yaşın getirdikleri ve götürdükleri sonucu ne yazık ki ulaşmak imkansız diyebiliriz.

Bu söylediğimden dolayı tırmanışa başlamaktan, denemekten korkmayın;80 küsür yaşında Everest’e çıkanı da var;60 küsür yaşında duvar tırmanışı yapanı da var.  Siz ne istiyorursunuz, bunu sorgulayın ve bir an evvel tırmanışı denemek için size uygun olan ortamı araştırmaya başlayın!

Ya da direk bizimle; İstanbulTırmanış ile iletişim kurun!

Tarih:SporTırmanış ve Dağcılık

1.782 Yorum

Bir cevap yazın